Krátká a stručná historie našeho Atletického oddílu T.J. Sokol Říčany a Radošovice

Atletický oddíl začal po několikaleté odmlce atletiky v Říčanech fungovat opětovně v roce 2003 v rámci Tělocvičné jednoty Sokol Říčany a Radošovice. V tomto roce se pod vedením Marka Holinky dala dohromady skupina mladých sportovců, kteří chtěli navázat na úspěšné Říčanské atlety z let dávno minulých. Skupina podpořená staršími atlety (Tomáš Tomeček, Vratislav Čech nebo Leoš Bébr) se pravidelně účastnila středočeského krajského přeboru družstev a to v kategorii žen i mužů. Výsledky oddílu nebyly zrovna vynikající - přeci jen se jednalo o nadšené sportovce, kteří brali atletiku pouze jako doplněk jejich vlastních aktivit, ale i tak zde padaly pěkné výkony za které se nemusel nikdo stydět. Tréninková skupina fungovala s oficiálním jedním tréninkem týdně ale většina jedinců trénovala individuálně.

Od roku 2005 do roku 2008 se v oddíl, který čítal jedinou smíšenou tréninkovou skupinu, vystřídalo několik více i méně nadějných tváří. Koncepce oddílu byla založena na tréninku dorosteneckých kategorií i přesto, že právě tyto ročníky jsou v našem malém městě z důvodu konkurence ostatních sportů problematické. Cílem, který zůstal nakonec nenaplněn, bylo vytvořit družstvo, které by bylo schopno trénovat a provozovat závodní atletiku v dospělých kategoríích.

Ke konci roku 2008 se vytvořila stabilní tréninková skupina dospělých, kteří  se scházejí jednou týdně ve středu v sokolovně v Radošovicích. Jednotlivci se již pravidelně nezúčastňují atletických závodů, ale společně zejména v zimním období utužují fyzickou kondici a v průběhu celého roku vypomáhají na akcích a závodech pro mladší členy oddílu.

V září roku 2009 reagoval atletický oddíl na zvýšenou poptávku po dětské atletice v Říčanech založením nových tréninkových skupin atletické přípravky a žactva. Vznikly dvě zcela nové tréninkové skupiny dětí, které navázaly na činnost oddílu všestranosti, kde se již dříve vytvořila skupina atletiky předškoláků a nejmladších školáků pod vedením Eržiky Gartnerové. Atletický oddíl TJ Sokol Říčany a Radošovice se tak v roce 2009 transformoval do celkem 4 tréninkových skupin, kde byla zastoupena zejména atletická přípravka. Nejstarší tréninková skupina dětí pod vedením Marka Holinky a Jany Cílkové připravovala děti ve věku 9 - 12 let na první kroky na atletických závodech s již větším důrazem na základní atletické disciplíny.

Na základě stále se zvětšujícího zájmu o atletiku v předškolních kategoriích došlo od podzimu v roce 2012 do současnosti k dalším rozšíření oddílu. Dnes má náš oddíl již 11 tréninkových skupin atletické přípravky, 1 skupinu žactva a 1 skupinu dospělých. Evidujeme tak přes 230 dětí v tréninkových skupinách a k tomu 25 trenérů a cvičitelů ve vedení oddílu.

Hlavním těžištěm je atletická přípravka tj. děti 11 let a mladší. Tomuto odpovídá prozatímní hlavní náplň oddílu, která se zabývá zejména dětskou atletikou. Atletika je v tomto stupni charakteristická rozvíjením všestrannosti všech členů, hledáním jejich možností, vytvářením pozitivního vztahu k danému sportovnímu odvětví a seznamováním se, se závodním prostředím různorodou škálou závodů.

V kategoriích žactva je naší současnou prioritou vytvořit stabilní a početnou skupinu dětí, která bude mít zároveň závodní potenciál. 

Atletika je v Říčanech po  30 letech na vzestupu, nicméně nic se neděje samo. Je nutné poděkovat všem co s tréninkovými skupinami pracují a lze jen doufat, že další zájemci o práci s dětmi budou dále přibývat.

Vyhledávání

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode